helion.pl

W zeszłym roku miałem dość ciekawy telefon ponieważ do jednego z koncernów medialnych poszukiwano administratora do BigData. Opowiedziałem grzecznie, że owszem jestem administratorem baz danych z kilkunastoletnim doświadczeniem ale raczej nie znam się na tym zagadnieniu. Sam sobie plułem w brodę że zaniedbałem się w poszerzaniem swojej wiedzy na temat nowości. Chociaż samo BigData obiła mi się o uszy ale nie wgłębiałem się za bardzo w szczeguły. Błąd i to wielki błąd. Do momentu kiedy nie zacząłem się tym interesować BigData używałem do bardzo dużych bazach relacyjnych. Okazuje się jednak że sama relacyjność nie wystarcza. Czasami trzeba sięgnąć po coś więcej.
Obsługa takich ilości danych co przechowuje Facebook lub Twitter wymaga innego podejścia do obsługi i samego przetrarzania takich aplikacji. Do prawidłowego działania potrzebujemy architektury opierającej się na klastrach wielokomputerowych gdzie w przypadku braku odpowiedniej wydajności w łatwy sposób możemy nasze środowisko prawie bez końca powiększać. Postanowiłem.  więc sięgnąć po jednego z najlepszych źródeł jakim jest dobra książka. Wybór padł na tytuł Big Data. Najlepsze praktyki budowy skalowanych systemów obsługi danych w czasie rzeczywistym autorstwa Nathan Marz i James Warren.
Czy książka jest ciekawa? Na pewno tak. Jednak nie dla mnie. Z mojego punktu widzenia autor swoją pracę podzielił na dwie części.
1. Taką teoretyczną, gdzie skupił sie przede wszystkim nie tylko na ogólnej zasadzie BigData ale na swojej architekturze lambda.
Architektura Lamda to nic innego jak podzielenie danych i przetwarzania na trzy elementy
– Batch layer
– Speed layer
– Serving layer
2. Część praktyczną. Gdzie na konkretnych przykładach opisuje całą implementację rozwiązania.

Książka jednak na swoją objętość nie wyczerpuje tematu. Śmiem powiedzieć że jedynie daje nam kierunek jaki powinniśmy obrać. Autor skupia się na trzech produktach Hadoop, Cassandra i Storm co nie do końca daje nam obraz na całość.

Zachęcam do lektury. Warto zapoznać się z tematem.

Jeśli zamierzasz przeczytać zakupisz ją tutaj :