Na samym początku musimy zaopatrzyć się w pakiet Office gdzie jest zainstalowany Word 2016. Można użyć także starszej wersji jednakże niektóre elementy mogą się od siebie różnić. Mało kto wie ale Word znakomicie nadaje się do prowadzenia bloga. Owszem można zarzucić że narzędzie do edycji w WordPress lub TypoPad jest wystarczający ale mi zawsze czegoś tam brakuje. Ostateczny wygląd mogę owszem robić w przeglądarce ale sam tekst, wstawianie obrazków i takie tam czynności edytorskie wykonuje w Wordzie. Jest dla mnie wygodniejszy.

Jak już będziemy mieli oprogramowanie należy nacisnąć Plik a następnie Nowy aby utworzyć odpowiedni dokument.

Przed przystąpieniem do konfiguracji należy przy pierwszym wpisie skonfigurować pakiet. W tym celu należy w okienku wyszukiwania wpisać “Wpis w blogu” a następnie otworzyć szablon. Ukarze nam się trochę inny edytor niż jesteśmy normalnie przyzwyczajeni. Jest uboższy niż narzędzie, do którego się przyzwyczailiśmy ale czego nam więcej potrzeba. Mamy napisać porządny tekst wrzucić ciekawe zdjęcia lub rysunki i wypuścić do sieci.

Zaczynamy więc konfigurować pod kontem naszego bloga. W tym celu należy na wstążce Office Uruchomić moduł Zarządzaj kontami. Możemy takich blogów skonfigurować naprawdę wiele i z jednego narzędzia edytować wszystkie nasze miejsca w sieci.

Pojawi nam się lista już skonfigurowanych blogów. Jak na razie mam ją pustą ponieważ mam świeżo zainstalowany komputer i jeszcze nie skonfigurowałem wszystkiego jak bym chciał więc jest dobry moment napisać ten artykuł.

Nie muszę chyba pisać o tym że trzeba nacisnąć klawisz Nowy żeby dodać nowy serwis . Następnie wybieramy naszego dostawcę oprogramowania, jakbyście się nie domyślili to będzie WordPress

Potem może być dziwnie ponieważ pojawia się miejsce do wpisania adresu ale nie ma się czego obawiać należy zmienić tylko to co jest pomiędzy http:// i /xmlrpc.php, to drugie jest bardzo ważne. We wcześniejszych wersjach serwerów z oprogramowaniem WordPress należało zmienić odpowiedni parametr ale myślę że już tych staroci nie używa. Uzupełniamy użytkownika i hasło i naciskamy Dalej. Dostaniemy komunikat z informacją że dane mogą być podsłuchane i takie tam bla bla bla. Jeśli się zgodzimy przechodzimy dalej jak nie kończymy zabawę. Na sam koniec dostaniemy taki piękny komunikat że wszystko zostało skonfigurowane poprawnie.

No możemy zacząć pisać artykuły na naszego bloga. Jednak na tym nie koniec ponieważ mamy tutaj dodatkowe opcje, których możemy użyć podczas pisania bloga. Pierwszą z nich jest możliwość przesłania bloga na serwer w formie draftu i sprawdzenie czy wymaga jeszcze sprawdzenia lub poprawienia. Ja osobiście nie używam bezpośrednio funkcji Publikuj tylko opcje Publikuj jako wersję roboczą, a dostępna jest po naciśnięciu tej małej strzałki pod ikoną Publikuj.

Po zapisaniu na serwerze możemy jeszcze poprawić nasz tekst i nim w jakiś sposób zarządzić nie musimy od razu publikować.

Warto jeszcze wspomnieć o dwóch rzeczach. Otóż czasami warto wrócić do starego tekstu żeby coś zmodyfikować a kopia bezpieczeństwa to jakaś bajka to możemy otworzyć taki dokument poprawić lub dopisać a na koniec opublikować na serwerze.

I druga rzecz, to można dodawać swoje kategorie wpisów, które są pobierane z serwera.

Reszta funkcji jeśli chodzi o edycję to jest taka sama i niczym się nie różni od normalnej edycji dokumentów.

Podsumowując, jeśli chcesz szybko i elegancko napisać dokument to Word to umożliwia, nie musisz się martwić o formatowanie wstawianie na serwer plików z obrazkami. Możesz wielokrotnie edytować, przekazywać do edycji innym osobom bez potrzeby tworzenia konta na blogu. I jeśli jesteś przyzwyczajony do edytora i używasz go na co dzień to chyba będzie dla Ciebie dobrym narzędziem.

Całe rozwiązanie posiada swoje wady. Nie integruje się z innymi elementami forum takimi jak pluginy. Więc jak masz jeszcze do modyfikacji takie rzeczy jak SEO lub dodatkowe opcje to na pewno tego tutaj nie zrobisz.