Raz na dwa lata do Polski Mike Deitrich niestety obowiązki nie pozwoliły mi być na jego wystąpieniu jednakże miałem okazję prześledzić jego wystąpienie na temat migracji bazy danych do wersji 12c. Jeśli nie macie kilku godzin czasu to nawet nie zaczynajcie czytania. Prezentacja to prawie 500 stron czytania i nie jest to marketingowa papka.

Stai sprawę jasno i na samym początku stara się zidentifikować potencjalne problemy z jakimi administrator może się borykać w trakcie podnoszenia wersji. Nie są to wszystkie zagadnienia ale tylko te, z którymi spotykamy się na samym początku. Fajny jest jeden slajd z pytaniem czy czas na upgrade ? Porównał wersje do modeli telefonów różnych generacji gdzie 9i porównuje do Nokii 3301, 10g do Motoroli Razr, wersję 11g do Blackberry a ostatnie wersje 11.2.0.4 i 12c do iPhone.

Czytając dalej nie wiedziałem i nie sądziłem, że niektórzy administratorzy i niektóre firmy mogą działać na takich wersjach jak 7 lub 8i ale niestety proza życia moje poglądy trochę zweryfikowała bo sporo takich dinozaurów na rynku. Tylko u nas mamy tak “kosmiczną” technologię. Fajnie, że problemy migracji z takich wersji nie ma u nas miejsca.

Ale dobrze. Dla tych co jednak mają archeo u siebie, dostaną dwie garście informacji na temat migracji bo nie można powiedzieć o upgrade 🙁 Producent przewidział tylko dla niektórych wersji bezpośrednią ścieżkę, ale w większości przypadków administratora czeka ścieżka zdrowia i wykonanie dwóch albo i trzech migracji “pośrednich”. Więc jeśli masz jeszcze Oracle 7 (brrrrr) to będzie trzeba najpierw zrobić upgrade do 8.0.6 potem do 8.1.7 potem do 9.2 a dopiero potem do 11 i 12 🙁 Ja pamiętam jam robiliśmy w sposób z 8.0.6 do 8.1.7 i wystarczy.

Jak już doczłapiecie się do połowy prezentacji przyjrzyjcie się przypadkowi drugiemu. Migracja do wyższej wersji i przeniesienie bazy na ASM. Maksymalny czas 4 godziny a wielkość bazy to bagatela 5TB !! Szacun. U podstawy całej migracji jest użycie fizycznego standby. Tworzona jest wcześniej baza danych z kopii DUPLICATE STANDBY FROM ACTOV DATABASE na środowisku z ASM, następnie synchronizacja bazy o punktu w czasie. Jak już się to uda to aktywacja bazy i upgrade katalogu.

Zresztą nie będę streszczać całości zajrzyj tutaj do prezentacji.
http://www.slideshare.net/albertspijkers/41400751818249815851-upgrade-andmigrate12c#btnNext