Mówi się czasami że piekło zamarzło, wtedy że coś co nigdy nie może się zdarzyć staje się rzeczywistością. Własnie stało się i to dwa razy, a to za sprawą zmian jakie zachodzą w systemach operacyjnych z Redmond. Dosłownie wczoraj mój komputer otrzymał aktualizacje Anniversary Update, więc byłem w stanie przetestować jak konsola Linux działa na systemie Windows.

Zdziwiłem się jednak, ponieważ konsoli nie było po aktualizacji. Dopiero po wszyukaniu w internetach doczytałem że jest to wersja beta i należy w systemie włączyć tryb deweloperski i wykonać kilka innych kroków. Po tym możemy szaleć.

Z tego co przetestowałem działa wszystko czego używam na swojej stacji z Linuxem co oznacza że takie rzeczy jak sudo – su lub apt-get działają bez problemu. Niestety problemy zaczynają się w przypadku kiedy chcielibyśmy skorzystać z aplikacji okienkowych. Tutaj niestety poległem ponieważ sama instalacja jest możliwa jednak samo uruchomienie w moim przypadku skazane było na porażkę. Na szczęście nie mam aplikacji linuxowych, które chciałbym używać na Windows więc brak tej funkcjonalności nie będzie mi przeszkadzać.

Niemałe zacikawienie było jak pokazałem działającego basha naszym administratorom Unixa, nie mogli pojąć jak może to działać i z uporem maniaka próbowali wywalić system. Bezskutecznie.

Może się okazać że niebawem dodatkowa maszyna wirtualna będąca miejscem gdzie coś trzeba zrobić bo się nie dało na windowsie odejdzie w niepamięć i dobrze zostanie więcej zasobów do normalnej pracy.

Wpis już miałem przygotowany do publikacji, mimo że krótki ale treściwy. Bach drugie uderzenie. Na następny dzień świat IT obiegła informacja że Microsoft udostępnia PowerShell w formie Open Source rozprowadzanej na licencji MIT. Wow i jeszcze raz wow. Dlaczego nie zrobili tego wcześniej, człowiek mógłby się przygotować.

Czego możemy się spodziewać ? Z tego co przeczytałem będą dwie edycje PowerShell PowerShell zbudowaną na .NET Framework i jest dostępna tylko na systemach Windows oraz Windows Server. PowerShell Core natomiast jest edycją zbudowaną na .NET Core i jest dostępna na systemach Windows, Windows Server, Nano Server, MacOS oraz Linux.
W co więc warto inwestować swój czas? Na pewno w naukę i jeśli chcesz poczytać o samym PowerShellu to zachęcam do

Ta i wcześniejsze informacje jednak nie wpłynęły znacząco na postrzeganie samej platformy Windows a szkoda bo naprawdę jest niedoceniana. A tak z innej  to podczas ostatniej rozmowy z moim dobrym znajomym stwierdził że świat się skończy jak będzie dystrybucja Microsoft Linux ale czy to jest niemożliwe ?? 😉 Mamy już Linuxa na Windowsie, PowerSHell na Linuxie, kolejna wersja SQL będzie dostępna na Linuxa/UXa więc czy Microsoft Linux to kwestia marzeń czy tylko kwestia czasu ?